CITAT (SaraS @ 21-06-2005, 15:52)
Tre dagar är med största sannorlikhet medlets nedbrytningstid, så att giftet är helt borta efter tre dagar.
Vad tror ni man sprutar på den vanligt odlade potatisen, mjölet, salladen, tomaterna etc? Inte vatten, iallafall.
Anledningen till att det är förbjudet utomlands och även har varit det här att alla medel är förbjudna tills dess dom blir godkända.
Var är er mediakritik mina vänner?
Jag litar tyvärr inte speciellt mycket på diverse kemikalieinspektioner, vi har alldeles för mycket okända kemikalier kring oss i vår närmiljö och mat.
Giftet har en karensperiod på 28 dagar vid besprutning av exv äpple.
Jag är medveten om att vi på importerade citrusfrukter, tomater, äpplen, etc, säkerligen glatt oventandes mumsat i oss detta gift, och att det kanske är överdrift av media att slå på så stora rubriker, men folk har rätt att veta vad de äter. Om folk sen drar slutsatser de inte vetenskapligt kan motivera, so what, folk har rätt att vara försiktiga med maten.
Jag tror att rätt använt så är medlet kanske ofarligt för människor. Däremot litar jag inte på att det används rätt...