Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > löss på äppelträd, Något råd för att förhindra
          Gunsan
          Inlägg 21-04-2003, 21:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          21-04-2003
          Medlem nr: 1 206



          Jag har haft löss på mitt lilla äppelträd två år i rad är det någon som kan hjälpa mej med tips för att förhindra. Jag har provat med såpvatten men det hjälpte inte bor i norrland huh.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 21-04-2003, 21:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det finns olika slags löss på äppelträd, men mot de flesta kan man spruta olje-emulsion innan knoppsprickningen för att kväva äggen, som ofta sitter vid knopparna. Har man lusangrepp ett år behövs det inte, men om angreppen fortgår i flera år som här är det läge att hjälpa trädet, som inte mår bra av att förlora så mycekt blad varje år. Dessutom blir frukterna vanskapta.

          Olje-emulsion finns som ekologiska KRAV-produkter, och man kan blanda denna med egen matolja (t ex majsolja) för att få den ännu tjockare och därmed effektivare.

          Dels finns produkter som man sprutar på själva bladlössen när de kläckts. Dessa brukar vara mindre effektiva. Och dels finns de oljor man sprutar på äggen. Dessa brukar ha större effekt.

          Två gånger med några dagar eller en vecka emellan brukar man behöva spruta trädet - i stort sett gren för gren om man vill få bort merparten, men också en minskning av bladlössen hjälper trädet.

          Man behöver en större spruta än den blomspruta man använder inne. Finns också i de flesta trädgårdsbutiker. Förutom att oljebespruta med denna kan den också användas för att vattna smågroddar som inte tål de stora rinnen från vattenkannan.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 01:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon