Hej, det med att få frukt på bigarråer håller på och ger mig gråa hår av förtvivlan. Har fyra bigarråträd på min tomt, som blommar ungefär samtidigt (Sam, Van, Burlat, Heidi). I år blommade alla jättefint och tyckte också att det var bra väder under blomningsperioden. Soligt och inget regn, har svårare att uppskatta lufttemperaturen (det är vid sommarhuset så jag är inte där).
Tittar man på karten så blir det massvis med småkart, en del hinner bli mellanstora (under 10 mm i diameter) och bara några få, under 60 per träd, blir mogna körsbär.
Träden är planterade 2000 (2), 2002 och 2004. Öppen jord runt dessa, gödslas varje vår med ca 1/3 säck kogödsel per träd, tidigare även konstgödsel men inte i år. Träden ser jättefina ut med många och friska blad, bra tillväxt.
Nu ser jag bara två tänkbara skäl att det inte blir flera körsbär: 1. Träden har det för bra och satsar på tillväxt i stället 2. Dålig pollinering (ser inga bin däromkring, bara humlor). Det motsägs dock av att plommon som blommar ungefär samtidigt får massvis med kart.
Så jag hade tänkt snåla med gödsel och kanske bara plantera gröngödslingsväxter nästa år. Plus att försöka bygga ett humlebo. Kanske sluta med öppen jord runt träden ??
Alla ev. tips tas mycket tacksamt emot. Man blir inte glad när det är flera äpplen på äppelträdet än körsbär på ett bigarråträd som är planterade samtidigt !!!
|