Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Chockartat uppvaknande, Grannen är ute och härjar
          Ewa L
          Inlägg 23-04-2003, 06:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 643
          Medlem sedan:
          14-01-2003
          Medlem nr: 579



          Tre hus ifrån mig bor ett medelålders par utan barn som inte gjort ett skapande grand på sin tomt under de nära tre år som jag bott här. Det enda som jag sett är att de har tagit upp stenarna vartefter de trillat ut på gatan från deras stenmur, och slängt in den på sin tomt — går definitivt inte att kalla den gräsmatta. ohmy.gif
          Jag har definitivt inte lidit av detta, var och en har det som den vill ha.

          I morse fick jag dock en verklig chock! Det enda de hade som var vackert var en stor björk. Den hade de nu sågat ner!! Kändes fruktansvärt att se detta mäktiga, vackra träd i lagoma bitar till pannan (om det nu var det de skulle ha dem till). mad.gif

          Mitt enda hopp nu är att de skall göra en jätteinsats för att göra sin trädgård vacker, vilket jag definitivt inte tror eftersom de inte ens har haft en kruka med ettåringar ute tidigare.


          --------------------
          Bättre sänt än aldrig!
          Min "nya" kärlek och sambo: Lucas. Och nu har Lucas fått lillebror: Elton!


          Lucas Och här är mattes älskling knappt 6 månader.


          Elton, 10 veckor


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 23-04-2003, 22:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          CITAT (Gossen Ruda @ 23-04-2003, 22:22)
          Beträffande det som Cilla skriver om blir jag nästan lite rädd. Förmyndarsamhället rycker närmare. Om det skall behövas bygglov för att fälla ett träd, vilket jag knappast tror skulle hålla rättsligt, borde det givetvis behövas bygglov för att plantera ett. Inklusive godkännande från grannarna. Skall man även börja fråga grannarna vilken bil man får köpa? Eller båt då för öbor.


          Frukta inte Åke, allt är inte överförmynderi när folk slår sig samman för att påverka hur byggandet ska se ut i ett område! Snarare har den gamla detaljplanen här varit exempel på ett sådant - där var det kommungubbarna som skrev samman hur framtiden här på holmen skulle se ut, med noll inflytade från oss öbor.

          Man måste kunna skilja på sak och organisation tongue.gif. Vi som bor här vill bevara vår miljö och vill också att detta ska uttryckas i detaljplanen. Och vi har ett otal fora där vi diskuterar formerna för det. Att du inte gillar att vi vill bevara träd är en annan fråga än överförmynderi, dvs organisationsapekten på vem det är som styr detaljplanen Jag är ganska övertygad om att du skulle gilla att kunna påverka detaljplanen i ditt område, liksom vi är här.

          Om du kunde påverka detaljplöanen i ditt bostadsområde är jag övertygad om att du skulle driva att det inte skulle få planteras stora träd, iallafall inte 4,5 meter från granne, att det skulle vara strikta regler på nyplanteringar men närapå krav för fällningar...

          Och det vore väl OK, om du fick med andra i området på att det var så här ni ville att det skulle fungera...

          Överförmynderi är det när någon ANNAN bestämmer hur det ska vara i ett område. Här är det VI som får påverka till mycket stor del. Att sedan andra vill ha detaljplaner som inte reglerar marknyttjande men reglerar hus, och vi vill tvärtom är en annan fråga.

          Så var inte rädd Åke - tag oss som exempel på att folk får påverka hur det ska se ut i sina bostadsområden!


          Och ps. Trädlov för fällning finns förresten i många kommuners detaljplaner i landet. Ds.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 18:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon