Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Eländiga hibiscusar, Angrepp av något hittills icke skådat...
          Ingeborg
          Inlägg 28-01-2003, 16:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          28-01-2003
          Medlem nr: 637



          Har haft många hibiscusar - med pausperioder p g a spinntrötthet.
          Nu är det något annat: bladen blir klenare och så småningom torkar de och blir bruna från bladspetsen uppåt. Det gäller så väl "gammelmor" som fjolårets sticklingar.
          Det kommer nya blad, men de angrips också. Har försökt med gödning+ohyretabletter samt en insektsspray som jag slaskat vilt med.
          Vad man ser på bladens undersida är liksom spår av mikroskopiska sniglar, dvs litet blanka fläckar som tycks tära på bladen. Dessutom verkar det finnas mikroskopiska svarta kryp, som man kan torka bort med fingerspetsen och lämnar en pytteliten blöt fläck. sad.gif
          Någon hjälp att få?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Nutten
          Inlägg 24-04-2003, 16:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 849
          Medlem sedan:
          08-04-2003
          Medlem nr: 1 090



          Låter verkligen som trips!! Såpvatten är rätt så meningslöst tycker jag...Provado (pinnar mot ohyra och med näring) brukar verka efter ett tag, men man får ha lite tålamod eftersom det bara fungerar på de växtsugande stadierna (ej pupporna alltså...). Sätt upp lite gula klisterfällor här och var också, så fastnar åtminstone några på dem!
          Sedan finns det nyttodjur såsom rovkvalster att beställa från bl a Predator. Ta en titt på deras hemsida, där finns mycket information!!! Du kan ex. klicka på växthus, därefter skadedjur och dess naturliga fiender, sedan välja trips.


          --------------------
          Hortikulturella hälsningar,
          Elisabeth


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 15:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon