CITAT (mulle @ 20-07-2005, 10:12)
Snigelägg är faktiskt världens i särklass dyraste delikatess - tryffeln är billig i jämförelse. Säljs i Frankrike.
Jetsetfoder....
Mulle
Är det sant?
(skojar du nu, så går jag på det

)
Äggen på bilden kommer från den ätliga vinbergssnäckan, det är inga "läbbiga åkersnigelsägg"

.
Det är stor skillnad på "sniglar" och "sniglar"!!!
En del gör stor skada i trädgården, andra inte ett endaste dugg!
En del har hus på ryggen, andra är spritt språngade nakna.
En del är stora och svarta (skogssnigeln utan hus som inte gör någon skada i trädgården vad jag vet), och en del är små och bruna utan hus (åkersnigel och även mördarsnigel) och gör en förskräcklig skada i trädgården.
En del är ganska små och vackra med fantastiskt vackra hus på ryggen. De gör ingen som helst skada! De är små söta skönheter bara!!! (Vit-brun-randiga, och gula, trädgårdssnäckor)
En del är ganska stora, men fortfarande vackra, med stora bruna eller vita hus på ryggen. Det är vinbergssnäckan som också serveras på restaurangerna. De älskar tyvärr dahlia, tagetes, liljor och annat som vi ju vill ha kvar. De gnager på stammen och så dör hela växten

- men de går att hålla ute med hjälp av ett småmaskigt nät.
Vinbergssnäckan finns ju inte överallt. Än!
Men jag tror att den är på stark frammarsch.
Det finns många färger och former av olika sorters sniglar och snäckor. Men inte mycket litteratur omkring dem!!