Jag kommer från en bygd där kafferepen verkligen hade alla traditioner.
Sju sorters kakor kom från vad man tyckte var lagom att prestera till ett kafferep.
Det skulle vara bulle, två sorters mjuka kakor samt fem sorters småkakor. Efter detta tårta naturligtvis.
Vilka kakor skulle det vara. Fanns inga speciella men alla hade sina egna hemliga recept. Man tävlade lite fint med varandra om att baka de godaste kakorna. Sina egna hemliga recept kunde man hålla absolut hemliga eller dela mot tysthetslöfte med verkligt goda vänner. Underförstått var då att man inte gav bort ett hemligt recept till andra. Åtminstone inte om de tillhörde samma bekantskapskrets.
I min mammas handskrivna receptbok för kakor stod därför recept som Valborgs vaniljdrömmar,Fridas havrekakor, Kajsas Jönköpingskakor, eller tant Ednas hallongrottor.
Fick man en komplimang för en viss god kaka så skulle man erkänna var receptet kom ifrån. Hela proceduren var egentligen ett socialt test för vem man kunde lita på i andra sammanhang.
Sedan fanns det en massa andra oskrivna regler för kafferep och gud nåde den som bröt mot konvenansen...........
Fast jag har många trevliga barndomsminnen från bygdens kafferep. Egentligen så har jag lust att skriva en bok om gamla tider kafferep med alla min mammas hemliga recept. De flesta av receptförfattarna har ju redan gått i graven.
|