Va´kul att så många ville rapportera om sina "godingar"!
Jag måste säga att jag faktiskt inte har hittat min smakfavorit (jag går även på utseendet) trots att jag har ca 13 olika sorter, . Förra året hade jag Japaneese trifeil black. Ingen "hit", den såg så äcklig ut tyckte de flesta som provade den när den bjöds i skivor. Eftersom jag har barn är ju små tomater en höjdare, tex Gelbe dattelwein som ger abnorma klasa på bortåt ca150 tomater , rekordet hos Åke T lär vara 256 st tror jag! Banana legs mer kul än god, Angora silverluden växt o tomaterna pyttelite ludna smaken så där, Green grape nja där är nog en favorit ! Läbbig färg tycker många men god !
Förra året kom jag i gång så sent med plantorna så antalet gröna tomater var stort på hösten men jag knipsade av hela klasar o lade i 2 backar som blev ganska fulla, ställde dem sedan inne i ett rum där det var ca 15-16 C och där mognade de allt eftersom. Jag plockade bort sådana som var mkt små o som aldrig skulle nå mogen storlek. Den sista egna tomaten åt jag i mitten av december. Så släng därför inte alla som är gröna på komposten när hösten kommer, och man behöver tydligen inte heller hänga upp dem i ett ljust fönster för att få dem att mogna som jag annars har hört o testat. Jag vet inte om jag hade bara tur när jag gjorde mitt back-test, så därför ska jag göra så i höst igen. Hur gör ni med era försenade vänner ?
Hälsn Gröna Tummen
--------------------
Har du tänkt på att...
Ett leende kostar inget, men skapar mycket. Det dör bort på ett ögonblick, men dess minne varar ibland för evigt.
Det kan inte köpas, lånas eller säljas, ty sånt är leendet att det inte är värt ett grand, om det ej skänks bort.
Om du därför brådskande och jäktande möter någon, som är för trött för att ge dig ett leende, så skänk honom ett istället.
Ty ingen behöver ett leende så mycket som den, vilken inte har något själv att giva.
|