Det räcker inte med att du har ett foto på din dator hemma. Fotot måste ligga ute på en hemsida på nätet någonstans. Därför är ett förslag att du skapar ett album här på Odla och för över din bild dit. Det är inte så svårt och det framgår hur du ska göra när du väl har skapat ditt album.
OBS! Bilderna här på Odla får vara högst 100 kb så du måste förminska bilden innan du för över den till ditt album.
När du väl har skapat ett album här och lagt in din bild så går du in i ditt album, klickar upp din bild, högerklickar, trycker på Egenskaper och sedan kopierar du adressen. Sen går du in här i forumet och trycker på knappen BILD här ovanför (det står LÄNK, BILD, E-POST, CITAT) och kopierar in adressen där så kommer bilden in direkt i inlägget.
Om du vill kan du gå in i mitt album och prova. Tryck bara på kamerasymbolen längst ner här i mitt inlägg så kommer du in dit.
Lycka till!
--------------------
Skåne zon 1
|