Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Klätterhortensia, Hur övervintra en nyrotad stickling?
          Ulla-Stina2
          Inlägg 14-08-2005, 17:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 19
          Medlem sedan:
          22-07-2005
          Medlem nr: 6 228



          Tidigare i sommar satte jag ner en stickling av klätterhortensia i en kruka, och nu efter ca 2 månader verkar den fortfarande leva (den tycks skjuta nya gröna skott och 2 blad som var kvar på den lever också).
          Hur gör jag nu med den över vintern? Ska jag ha den inne eller ute eller övervintra som pelargon, mörkt/ljust/svalt...?
          Har hittat en massa information om hur man SÄTTER sticklingar men inget om hur man sen sköter dem för att få dem att växa där man vill ha dem.
          Tacksam för erfarenheter,
          Ulla-Stina i ALingsås
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Reserv
          Inlägg 15-08-2005, 11:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 877
          Medlem sedan:
          21-04-2005
          Medlem nr: 5 537



          Eftersom Klätterhortensian ska sticklingsförökas och normalt sett inte är en inomhuskrukväxt så finns juh viss risk att den inte skulle gilla det klimat och den torra luft vi har inomhus. Om den rotat sig fint så ska den inte behöva mer än möjligtvis att man täcker den lite med löv innan vintern.

          Och Birgit, jag hade inte "grinigt" på läppen, snarare otrevligt, förmodligen inte ett sånt svar en nykomling väntat sig. Om ingen annan välkommnat dig Ulla-Stina 2 så....Välkommen hit! Svaren brukar va´av snällare natur, om det kan va´en tröst rolleyes.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-10-2025, 12:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon