Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > persika, frost
          sven-arne karlss...
          Inlägg 15-08-2005, 19:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          12-12-2002
          Medlem nr: 484



          Hejsan jag undrar om det är någon som har persikoträdet Frost ?Jag har haft ett gammalt träd som har gjort sitt nu och tänker sätta ett nytt och har hört att Frost är det bästa.

          MVH
          Sven-Arne rolleyes.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 16-08-2005, 19:02
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Av persikosorterna är Frost den som visat sig vara minst dålig kan man säga, fast det finns några nya sorter i handeln nu som sägs komma från Baltikum och som kan vara värda att testa.

          Många har goda erfarenheter av Frost, men att den skulle vara resistent mot krussjuka stämmer inte. Däremot sätter den frukt i ung ålder och fruktsättningen kan bli stor. Härdigheten är det lite si och så med, men ofta klarar de zon 3 och kanske till och med skyddade, väldrönerade områden i zon 4.

          När ni på forumet reser till Polen eller Baltikum eller Ryssland - kolla in vilka persikotyper de har där! Det sägs att det ska finnas småfruktig persika i Polen som är mycket härdig. Tag med några plantor, sätt i backen och bli storförsäljare elelr tipsa en plantskola mot lite motplantor så att vi får bra persika till Sverige!


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 16:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon