Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tacksam för dahlia-råd
          caprifol
          Inlägg 17-08-2005, 19:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 611
          Medlem sedan:
          16-08-2005
          Medlem nr: 6 380



          Jag har år efter år försökt få en fin dahlia-rabatt men de har blommat mycket snålt och sent. I år trodde jag att det skulle lyckas för plantorna jag satte ut i början av juni var mycket knubbiga och fina. Jag har alltså vinterförvarat knölarna och dragit upp dem inomhus.

          I och för sig är väl allt ganska sent denna dåliga sommar - men inte förrän nu har några kaktusdahlior gått i blom. 3-4 andra plantor (som fortfarande ser livskraftiga och friska ut) har inte ens knoppar. Jag bor i Stockholmsområdet, rabatten ligger i söderläge och jorden är bra.

          Jag trodde dahlian var ganska lätt men tydligen inte. Tacksam för alla råd - innan jag ger upp helt.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 19-08-2005, 17:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Har dom på golvet i garaget som är ca 2-5 grader. Jag skakar aldrig av jorden runt knölarna ( även om det alltid står det ) utan låter mycket jord vara kvar och lägger dom i svarta sopsäckar och rullar ner kanten. På mindre knölar gör jag på samma sätt, men har dom i öppna stora plastburkar och proppar på torvmull, så dom inte torkar så hårt. Det händer att jag sätter spaden fel när jag gräver upp dom på hösten, att man delar någon knöl i ytterkanten, men det har aldrig hänt att dom fått röta eller andra sjukdomar för det. Tycker många dahliar råd i tidningar är överdrivna. Friskare blomma finns inte.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-11-2025, 13:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon