Ja jag har också blivit helt frälst! Jag tar all möjlig sly, rönn, salix mm. Bara de är tillräckligt raka o långa!

Började med att fläta en korg runt vår stora lyktstolpe, sen ville jag fläta mer... Så jag gjorde en lägre korg runt vinbärsbusken också, och nu i vår har löjtnantshjärtat fått mer som ett böjt staket runt sig eftersom det lutar där den står och jord o vatten inte ville hållas kvar, och det blev den jättenöjd med! Och jag med!

Jag har liksom bara börjat det här intresset än, så det kommer nog att bli många flätningar till! Grejen är bara den att jag har svårt att hitta material i min egen trädgård nu så jag måste ge mig ut o leta nån annanstans och då blir det inte av tyvärr... (Funderar på att sätta pil eller sälg för skörd själv!)
Det är absolut inte försent att börja, jag tog bara bort bladen när de kom, lite mer jobb men det gör ju inget, för mig iaf, bara det är gratis!

Roligt är det så det rekommenderas varmt att börja fläta!
Några bilder kan du se på min hemsida:
Erikas Trädgårdssida