Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > björkrötter
          martinagson
          Inlägg 21-08-2005, 19:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 61
          Medlem sedan:
          08-03-2005
          Medlem nr: 5 138



          Har en björk vars rötter (förmodar jag) gör att syrenen inte vill växa. Om jag kapar björken men låter stubben vara kvar, lever rötterna vidare eller måste jag gräva upp allt sammans?


          --------------------
          Sök dina rötter - gräv i rabatten!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 23-08-2005, 09:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          CITAT (martinagson @ 21-08-2005, 20:31)
          Har en björk vars rötter (förmodar jag) gör att syrenen inte vill växa. Om jag kapar björken men låter stubben vara kvar, lever rötterna vidare eller måste jag gräva upp allt sammans?

          Bra kommentarer här. Det kan till och med ta längre tid än 2 år för syréner att komma igång, men det är klart att en björk alldeles i närheten tar mycket vatten för syrénerna. På ett ställe i somras med samma problem stammade jag upp björkarna (tog bort grenar nederst i kronan) för att släppa in mer ljus och lade på mängder av kompost vid syrénerna, samt dikgrävde emellan dem så att de fick bättre tillgång till vatten. Björkens rötter söker sig också dit så småningom förstås, men syrénerna får ett par år att etablera sig i god jord innan de måste örja konkurrera. Dikesgrävning för häckar, bersåer mm är alltid bättre än gropar.

          Om du fäller björken kommer den inte att ta upp vatten längre, mer än till de få skott som kan skjuta upp på stubben. En rot slutar att ta upp näring om den inte har något att ta upp den till, och att förmultningen sker långsamt är inga problem, snarare en tillgång för växtlighet runt omkring som får tid att förbereda sig för att ta upp näringen och fukten som de döende rötterna ger.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 17:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon