Medlem
Antal inlägg: 40
Medlem sedan: 21-07-2004
Medlem nr: 4 120
På min lilla plätt måste man ta vara på utrymmena. Därför undrar jag om jag kan plantera en senblommande klematis så att den klättrar i min lilla forsythiabuske, som är rätt tråkig efter blomning. Är det en bra eller en dålig idé?
Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126
Jag har samma erfarenhet som Mulle. Buskar tar en hel del näring och man vill ju gärna sätta klätterväxterna på norrsidan så att de av sig själva klättrar över för att nå södersolen. Under uppväxttiden får de för lite ljus och många växer aldrig upp.
Men ibland lyckas det ändå, och vissa klematis är riktiga bamseklättrare. Alpklematisar och några till kan ta kål på forsythian. Men innan det sker kan man ju flytta klematisen - eller låta forsythian långsamt gå hädan.
En senblommande klematis som jag kommit att gilla är Södertälje E (tror jag den heter). Starkväxande med klockliknande blommor hela juli och augusti.