Tyvärr kan vi nog inte hindra religiösa extremister och andra nötter att komma hit, däremot bör han ju utvisas så fort han gör något som bryter mot våra lagar.
Karln är uppenbart inte riktigt klok, det skulle vara kul att se honom "omhändertagen" några dagar för någon slags utredning. Han hoppas väl bli kritiserad för sina åsikter, och därmed få uppmärksamhet, men om han kommer hem till USA med omdömet "dåre, sätt på första planet hem" istället för det mer glamorösa brottet "hets mot folkgrupp, sätt på första planet hem" så kanske han inte har så mycket att skryta över.
Han har ju rätt i att "yttrandefriheten" i Sverige är starkt begränsad (kanske bör den begränsas mer, eller släppas friare, jag vet inte), däremot är hans språkbruk så ovårdat att man nästan tror att hela hemsidan är på skämt.
--------------------
zon2.5
|