Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > gödsla 200kvm potatisåker, hur går jag tillväga?
          peter
          Inlägg 01-09-2005, 22:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          29-11-2002
          Medlem nr: 441



          Hej här var det länge sedan jag var aktiv. Men under sommaren så har jag brottats med sly, sten, ljung, blåbärsris och örnbräken. En gång i tiden var det en liten åker som med åren vuxit igen med ovan nämnda grödor.

          men i sommar har jag grävt som en galning och hunnit med ca 200kvm med min spade. I slutet fick jag dock låna en grannes jordfräs.
          Tanken är att det skall odlas bland annat potatis på platsen men hur mycket gödning behöver jag egentligen. Jag har nyligen plöjt ned ca 3kubikmeter hästgödsel. men skall jag satsa på att odla gröngödslingsväxter ett år först... eller vad är bäst. Jorden har nog inte brukats på ca 50 år så den är inte av den bästa kvalitet...och hur mycket gödsel behövs på den yta som jag under stor möda grävt i sommar.
          hej så länge från månskenstorparen


          --------------------
          peter på torpet kullen
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          rosita
          Inlägg 04-09-2005, 19:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          Det är kanske lite sent att så nu, men om man sår på sensommaren, ska man mylla ner det till våren. Annars sår du på våren så fort jorden reder sig, och myllar ner det på hösten. Vissa gröngödslingsväxter växer så kraftigt att man kan klippa av dem 2 - 3 ggr under sommaren, alltid innan de fröar av sig! Grönmassan kan du lägga ut mellan raderna i grönsakslandet om du nu ändå provar att odla någonting direkt! I trädgårdsbutiker säljs ett par blandningar för allroundbruk. smile.gif


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-10-2025, 04:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon