CITAT (annama @ 05-09-2005, 19:19)
Läser här om band som jag aldrig har hört talas om , det är en generationsklyfta antagligen.
Många av er har nog heller aldrig hört talas om Mel Tormé, Frank Sinatra, storbandsjazz med Duke Ellington, Glenn Miller och Artie Shaw m.fl. Queen of song Ella Fitzgerald. Jag gillar faktiskt också Queen och AC/DC, men även dom är väl antika vid det här laget. En som i alla fall alltid kommer att ha ett evigt liv är väl Elvis, han kommer aldrig att dö.
Måste erkänna att det enda i musikväg som får mig att leta efter kräkpåsar är dansbandsmusik!!! Fruktansvärt!!! Dansmusik däremot gillar jag, det är för mig allting som svänger! Det finns massor av sådan musik bland ovan uppräknade.

det är väl som i skolan, man kan de äldres namn men inte de yngre=DD nä men ella är en av favoriterna, härlig röst med makten att förtrolla
annars går nu soundtracket till buffy the vampireslayer, musikalavsnittet "once more with feeling". ok buffy kanske inte kan sjunga fantastiskt vackert, men det är rätt stämningsfulla, gråter nästan när jag hör några.