Tack för tisen och råden.Vad snabbt man fick svar här! Har samma fråga ute på ett annat trädgårdsforum men där är nog inte lika många medlmmar som här, kul att ha hittat hit,skall försöka flytta över de andra frågorna hit ifrån STA:s trädgårdsforum.
Åter till ämnet:
Vad gäller storleken på trädet/busken så kan ingenting bli för stort , då denna del av tomten ligger i skogen med tallar och granar samt lite lövträd, ek,asp och björk.
Tänkte även höra hur ni tror att hassel skulle trivas då vi har några st som kan flyttas ,resp hur fort de växer jämfört med flädern .
Fläder har vi just ingen på tomten men det kan ju vara trevligt med något nytt.OOO nu bubblar det upp frågor som jag får återkomma med, Tack för en inspirerande sida!