Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beställa foton på nätet
          Kathy
          Inlägg 02-09-2005, 12:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 909
          Medlem sedan:
          09-01-2005
          Medlem nr: 4 848



          Jag bestämde mig för att göra en del av mina digitala foton till pappersfoton för det kunde vara kul att ha.
          Sagt och gjort, jag kikade runt lite på nätet för att hitta någon som verkade vara bra till vettiga priser och hittade ett företag.

          De utlovade bildbehandling på 5 dagar till lågt pris samt på bra kvalitétsfotopapper. Okej, jag gjorde en beställning på drygt 70 bilder.

          Denna beställning skickades för 11 dagar sen och än så länge kan de inte tala om när bilderna kommer levereras, bara att de "jobbar på saken". Detta har jag fått besked om efter flera påtryckningar via mail ifrån min sida.

          Jag förväntar mig någon form av kompensation ifrån dem eftersom de brister i vad de utlovat, men jag tror knappast att den formen av good will existerar i deras företag.

          Och, detta är märkligt, då jag mailade till kundtjänst och fick svar (efter ett tag), så envisas personen med att svara på engelska.
          Det är ett företag som finns i flera länder, så jag kan förstå att man är flerspråkig på kundtjänst, men om jag nu skriver på svenska och personen uppenbarligen förstår det jag skriver - eftersom hon svarar på mina frågor - varför svarar hon då på engelska?? Det hade varit en annan sak om jag själv hade skrivit på engelska...I min sista reply så bad jag henne att svara på svenska.

          Nej, detta företag får verkligen bottenbetyg av mig! Och det är nu jag inser att ett billigt pris betyder att man plockat bort något väsentligt i hanteringen. mad.gif

          Vad de inte tycks förstå är att en nöjd kund gör reklam som sprids till c:a 10 personer.
          En missnöjd kund gör reklam som sprids till c:a 100 personer.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Pirum
          Inlägg 08-09-2005, 19:47
          Länk hit: #2


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Tack för varningen. Tyvärr är det ofta mer regel än undantag att kort blir sena. Jag har använt flera olika svenska laboratorier, och i stort sett alla har slöat åtminstone en gång. Senast tog det väl va 15 dagar att få korten från ett företag där det normalt tar 3-4 dagar (dvs, extremsnabbt med tanke på att de skickas via posten). Vill inte nämna det företaget, det var nog semestertider eller nåt.

          Vad gäller pixeldust, eller vad det hette, så var språket på sidan så dåligt att det i sig är en varning. Ok, det kanske är småaktigt att gnälla på språket...när man själv inte är puritan direkt. Men seriösa företag ska inte ha felstavningar överallt, eller översättningar som helt uppenbart svårt lider av utrikisk ordföljd eller ordval.


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-01-2026, 18:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon