Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Idegran och salt
          Andreas W
          Inlägg 13-09-2005, 14:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          13-09-2005
          Medlem nr: 6 520



          Hej!

          Idegran ska ju vara känslig mot salt. Ven någon hurpass känslig den är? Jag skulle vilja plantera en idegranshäck (Hiilli) ca 5 meter från en väg som saltas (men inte är så trafikerad). Ytan mellan vägen och den tänkta häcken är gräsbevuxen. Någon som vet om detta är att rekommendera?

          Tacksam för alla evutuella synpunkter.

          Mvh Andreas
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Andreas W
          Inlägg 14-09-2005, 07:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          13-09-2005
          Medlem nr: 6 520



          Tack för utmärkt svar. Jo, vi bor i en nordostförort till Stockholm, så Baccata borde fungera. Betyder bättre härdighet i detta fall även att den kan antas tåla salt mindre dåligt än Hiilli? Förlorar man något i växthastighet genom att välja Baccata istället för Hiilii (tätare växtsätt borde ju kunna betyda ännu långsammare tillväxt)?

          Angående avståndet till den saltade ytan så är det tyvärr viss lutning ner mot den tänkta häcken, men inte så mycket. Av de fem meterna gräs hamnar det ju dessutom plogvall (från halva vägbanan, dvs en "normalfilbredd") med salt på den meter eller så av gräset närmast vägen, men det är ju fortfarande tre-fyra meters marginal. Riskerar jag att häcken helt enkelt inte skulle klara sig där, eller handlar det gissningsvis t ex "bara" om viss brunhet vissa år, eller lägre tillväxt (pga saltet)?

          Mvh Andreas
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-08-2025, 03:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon