Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Äppeltråd 2005, Nu är det skördedags!
          Pirum
          Inlägg 11-09-2005, 22:30
          Länk hit: #1


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Efter att Transparente Blanche-äpplena mognat, och ätits upp, utan att jag orkade föreviga dem med kameran, så tänkte jag nu vara lite duktigare. Visserligen med mobilkamera, menmen, kanske kan jag få bättre kamera nästa år.

          Såhär blommade Oranie tidigare i vår :


          Och såhär ser frukten ut :



          De flesta Oranie-äpplena är ännu inte mogna, och till skillnad från många andra sorter så tycker jag att Oranie smakar lite "klent" när de är omogna. Men några av dem är tillräckligt mogna för att ätas, och de smakar helt suveränt smile.gif
          Jag är mycket glad över att Oranie går så bra i år hos oss. De har gått dåligt, knappt alls, i flera år på raken tidigare. De flesta äpplena ser helt PERFEKTA ut, men en mindre del (20% kanske?) är angripna av...tja...några maskar eller nåt. Jag bryr mig inte, vi får mer Oranie än vi hinner äta upp ändå.

          Melba är ett annat äpple som är precis på gränsen till att bli ätmogna. Tyvärr får vi inte många av dem i år, och de vi får sitter lite otillgängligt till. Så jag kastar in en bild jag tog förra året :

          Melba är ett hyfsat gott äpple om det är kallt, helt nyplockat, och absolut inte för moget. Men pga dess skorvbenägenhet så kommer vi nog att göra oss av med trädet, och inte vara alltför ledsna över det.

          Andra äppelsorter som går att äta är en gammal okänd sort som jag tyvärr korkat nog inte tog kort på. Får bli lite senare, den är nog mer mogen om en vecka eller så.

          En orsak till att jag startade den här tråden är att jag nästa år kommer att undra när tusan "äppelsort xyz mognade förra året" smile.gif Kan vara intressant att se vilka äpplen man äter i olika zoner etc också, och när.


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Pirum
          Inlägg 18-09-2005, 19:15
          Länk hit: #2


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          bikiv : kanske det kan vara en idé att sälja på torget nån dag? Om man har ett torg i närheten. Jag vet dock inte vilken byråkrati som krävs för det.

          Tycker också det är tragiskt med utrikiska äpplen i affärerna denna tid på året. Gick förbi några Red Delicious från andra sidan jorden idag i ICA-affären, och det nästan vred sig i magen på mig. Huu så mycket sämre de smakar än färska svenska äpplen!

          Jag plockade rent våra småträd från äpplen i helgen, även om alla inte var riktigt mogna så bedömde jag det som bäst att få in äpplena innan älgar och rådjur går åt träden. Får hoppas att Cox Orange mognar efterhand, även om vi tog ner dem tidigt. Melba och Lobo likaså, det blev inte många av dem. Säfstaholm fick vi bara ett par, usch sad.gif Ingrid Marie i stort sett 0st. Väldigt konstigt. Menmen, å andra sidan fick vi nästan inga Oranie i fjol, men mängder i år smile.gif

          Cox's Orange :


          Litet träd med massa James Grieve, väldigt fina, vi fick stötta det. Står i bergssluttning, ympat på frösådd:

          Det finns (minst) 2 varianter av James Grieve, är detta den röda tro?


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-08-2025, 12:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon