Skriver ut i fel färger, skriver inte ut alls = patronen har gått sönder. Defekt. Funkar inte. Paj. Trasig. Kaputt

Det som hänt är väl att bläcket torkat i spridarna, på nåt sätt. En patron jag har nu skriver exempelvis enbart i rött. Gult, grönt, blått och svart får jag inte ut alls. Har alltså en färgpatron (röd, gul, blå) och en svart patron.
Hade inte kvittot, på hutlösa 299kr eller vad jag nu betalade, kommit bort vid en flytt i somras så hade jag nog försökt ta det på garantin

Men precis som vid tidigare Lexmark-haverier så kan man diskutera om det är värt bensinpengarna att åka och klaga

Har varit korkad nog att köpa skrivarna på externa köpcentra, lågt räknat kostar det nog iaf nära 100kr för mig att åka dit och tillbaks...skulle vara om jag ändå har vägarna förbi.