Som komplett nybörjare testade jag för tre år sedan, förodlade svalt och ljust (efter att fröna fått gro i rumstemperatur) och planterade ut. Av åtta frön fick jag fyra plantor, de gav kanske tre skockor tillsammans (två på en planta, en på en annan och två plantor gav inget.
Ett fel jag tror att jag gjorde var att förodla i för små krukor för länge. Jag har för mig att kronärtskockor inte gillar omplantering, man kanske ska ge dem stora krukor på ett tidigt stadium.
Det var bara mina egna nybörjarerfarenheter... kul men inte så lyckat, men sagolikt goda skockor! Sorten har jag tyvärr glömt, det kan ha varit Green Globe. Odlingsjorden är mycket mullrik lerjord (tack vare den som hade kolonilotten före mig!).
--------------------
Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag. Kinesiskt ordspråk
|