Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grund, Hur göra grund till växthus?
          Lars
          Inlägg 21-07-2005, 08:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 261
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 231



          Har precis grävt en bassäng till växthuset, dvs 60 cm djup och ca 30 cm utanför det tilltänkta växthusets väggar. Jag har tänkt isolera från markkyla med t.ex. frigolit (andra förslag - för och nackdelar mottages tacksamt)

          Vad ska jag fylla "bassängen" med? Ska det vara makadam, samkross, eller funkar det med vilket grus som helst? Hur långt ner ska isoleringen ligga, och ska den ligga över hela grunden?

          Hade tänkt mura en grund med lecablock eller eventuellt gjuta ramen runt, hur djupt ska det då muras - gjutas? Växthuset är på 24 kvm (Willab E.Serre Maxi 6) ligger i zon 4-5 i Hälsingland och ska värmas lite på höst och vår.

          Någon med erfarenhet som kan tipsa?

          Mycket tacksam för svar!

          Lars
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Allis
          Inlägg 23-09-2005, 21:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 563
          Medlem sedan:
          28-04-2005
          Medlem nr: 5 607



          CITAT (pica-pica @ 10-08-2005, 21:04)
          Hej!

          Har precis införskaffat en växthus och surfar runt här lite för att se om jag hittar lite bra råd. Det är alltså bra att isolera även om man inte ska odla i bäddar i växhuset? Jag tänkte odla mest i stora krukor/hinkar.

          ja, men du kan lägga tegelstenar till golv.Det blir jättefint och sen värmer stenarna upp växthuset på våren, och du kan börja odla tidigare än om du skulle odla diret i den kalla jorden, men en frostvakt behövs nog kyliga nätter wub.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 08:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon