Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Lämplig häck?
          Mimsan
          Inlägg 14-05-2003, 19:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 64
          Medlem sedan:
          14-05-2003
          Medlem nr: 1 417



          Hej, har precis registrerat mej här! VErkar finnas många kunniga människor som kan hjälpa! Vi har bott i villa ett år nu och är nybörjare vad gäller trädgård! Vi ska anlägga en häck för insynsskydd på vår baksida som vetter mot norr. Det är bra jord. Vi bor i Stockholmsområdet och räknas väl till zon 3 har jag för mej. Vi vill gärna att häcken blir stor o hög så snabbt som möjligt eftersom våra barn är små och vi behöver den som gräns för dom samt insynsskydd mot vår baksida. Har läst om snabbväxande häckar här på sidan och funderar lite nu över " Bärhäggmispel" eller Kopparhäggmispel". Vad tror ni? Kan det funka? är dom dyra? Vi vill inte ha en häck som vi får lägga mycket tid på att klippa, det hinner vi inte! Dom är väl inte giftiga? Tänker på barnen. Hur är vanlig hägg? Får för mej att den är mer snabbväxande än syrén, den växer väl VÄLDIGT sakta, eller?
          Jätteglad om nån orkar svara mej, en nybliven trädgårdsentusiast som har mycket att lära!!!
          Mvh,
          Mimsan smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 14-05-2003, 19:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Häggmisplar blir inte jättetäta små ungar kan lätt ta sig igenom ifall man bara låter dem vara friväxande, de har en ganska gles förgrening. Det går ju att få häggmisplarna täta genom klippning men då släpper man bara upp dem ca 20cm per år i höjd. Likaså är det med häckväxter som liguster de brukar man också behöva beskära så att man bara släpper upp dem ca 20cm per år. Häggmisplar kanske är snabbare än syren i starten men syrenen brukar sätta fart efter 2-3år. Häggmisplar är inte giftiga, bären är ätliga även om de är lite fadda men de går bra att blanda med andra bär/fruktslag i exempelvis sylt. Häckplantor av häggmispel brukar inte vara speciellt dyra. Häggmisplar är finast i soligt läge i skuggigt läge kan höstfärgerna utebli.

          Thuja är kanske inte så kul men det är nog den växten som blir tät snabbt och växer ganska snabbt.

          Ett annat alternativ ifall man vill ha en friväxande häck kanske är någon slags Aronia, vet inte hurpass snabbt de växer men grannarnas buskar ser tätare ut än mina häggmisplar. Även Aronior har ätliga bär som exempelvis kan användas till saft.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 12:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon