Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Plommon
          zaaritha
          Inlägg 07-10-2005, 22:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 608
          Medlem sedan:
          31-08-2003
          Medlem nr: 2 237



          Kan man gräva upp ett gammalt päronträd o fylla se´n m ny jord o
          plantera ett plommon, t.ex Czar??
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 10-10-2005, 20:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag vill styrka det Hannele och Birger skriver:

          Köpejord innehåller för mycket torv, och ofta för mycket av den sort som packar ihop sig. Köpe-kogödsel innehåller ofta bara 20% torv, och det är mer lagom.

          Jag har inte sett något ungt träd dö av att man lagt löv och annat inte nedbrutet organiskt material för långt ned, men jag vet att det kan ske av gaserna som bildas. Själv lade jag tidigare torra löv ganska långt ned i växtbäddarna, men sedan jag en gång ett par år efter grävde upp dessa områden insåg jag att det inte var bra. Löven var fortfarande hela, svarta och luktade mycket illa. Ingenting som liknar naturens egna nedbrytningsprocesser alltså. Kan inte vara bra för ett träd eller buske att stå i sådan smörja!

          20 cm ned säger expertisen att man kan mylla med kompost, gödsel mm. När det inte är styv lerjord brukar hålla mig vid de sista 30 centimetrarna och har sedan dess inte råkat ut för illaluktande eller konstigt nedbrutna löv, pinnar, kompost mm.

          Hellre än att blanda kogödsel och kompost i hela växtbädden ända ned i botten tror jag på att blanda den befintliga jorden/alven eller vad man har, med grov sand eller grus. Det är på toppen man kan använda "godiset" man köper eller har i komposten.

          detta är för vedartade växter alltså. För solrosor har jag 1,5 meter djup kompost på ett ställe och de mår de mycket bra av! ;-)


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 17:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon