Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ampellilja, Vad gör jag nu?
          LadyG
          Inlägg 12-10-2005, 11:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Jag har flera krukor med plågade sticklingar från en ampellilja som jag är väligt förtjust i (det var den första blomma jag fick av min man) och i somras under värmeböljan trodde jag hettan tog dem. Inga blad, bara vissna strån. Hur det nu blev så åkte vi på semester och blomvakten vattnade alla kruokrna, även de döda sticklingarna.

          Fast så döda var de ju inte.

          När jag kommer hem ser jag små, små gröna saker mitt bland allt det bruna.

          Nu har alla de jag trodde dött hämtat sig, från att bara ha varit torra amplar och vissna blad till fem sex små späda gröna blad. Så länge det finns liv i rötterna kan man inte ta död på en ampellilja, men den kan tydligen stanna i växten och börja sura.

          Och nu till mitt problem: De växer inte. Nu har de stannat i växten, tror jag. Ska en ampellilja ha någon speciell näring? De hänger i alla möjliga fönster, men mest i norr och söder.

          Vore tacksam för råd och tips.


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          LadyG
          Inlägg 12-10-2005, 12:02
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Till saken hör att mina talanger när det gäller växter var ohyggilgt dåliga när han och jag träffades. Dittils hade ingenting överlevt hemma hos mig vilket jag sörjde, för jag älskar växter. Så då fick jag en ampellilja som överlevde mot alla odds. Sen dess har det blivit både hoyor och pelargoner, fikusar och palmer - med den allra första plantan som överlevde hemma hos mig, det var den stora ampelliljan wub.gif
          Utan den hade jag aldrig vågat skaffa alla de andra blommorna smile.gif

          Tror du ampelliljan bryr sig om att det är höst? Ska jag vattna den lite mindre då, eller är årstid likgiltigt för den? Näringspinnar för gröna växter kanske? Eller blir det för koncentrerat för små sticklingar?


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 21:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon