Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Löss på hoya i affären, går det att få bort?
          *Grodan*
          Inlägg 15-10-2005, 13:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 210
          Medlem sedan:
          14-09-2005
          Medlem nr: 6 524



          Idag hittade jag superstora australisplantor i en blomsteraffär till ett bra pris och habegäret grep tag i mig förstås. wub.gif När jag tittade närmare visade det sig att plantorna hade bladlöss i topparna så jag köpte ingen. sad.gif
          Hur besvärligt är det att bekämpa bladlöss? Vågar man köpa en planta utan att riskera att lusa ner alla andra växter? Hoppas någon har ett bra tips! smile.gif


          --------------------
          "Om du blott har två penningar, köp bröd för den ena så du kan leva, köp blommor för den andra så livet blir värt att leva"
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bessie
          Inlägg 16-10-2005, 09:40
          Länk hit: #2


          Gäster






          Nikotin = supergiftigt.

          I en bok om örtodling hittade jag ett recept på vitlöksavkok som också påstods vara bra mot bladlöss. Två stora vitlöksklyftor finhackas och så slår man över en halv liter kokande vatten. Får dra i tio minuter, silas och får svalna. Blandas sedan med en matsked såpa och så sprutar man växterna med det. Jag har prövat på några konstiga svarta djur som kröp omkring på en av hibiskusarna, och det verkar fungera. Om det nu var på grund av vitlök, såpa eller denaturerad sprit.

          Om växten har riktigt mycket löss är det idiotsäkraste sättet att stoppa in krukan i en plastpåse, knyta till ordentligt och doppa ner hela växten, huvudet före, i en bunke med såplösning och ruska om den lite lätt. Detta med reservation för att jag inte -- ännu -- trillat dit för hoyor, så jag har ingen aning om ifall de är härdiga nog för den sortens behandling.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 08:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon