Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bambu o höga gräs - har de dött allihop tro?, Eller har de inte börjat gro än?
          Ti bee
          Inlägg 18-05-2003, 21:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 119
          Medlem sedan:
          18-05-2003
          Medlem nr: 1 447



          Lite besviken är jag, för jag lade ner en del slantar på flera höga grässorter och en fin bambu i höstas. Har sedan förstått att bästa tiden att plantera gräs och bambu tydligen är våren, men att hösten fungerar. Vintertäckte med tjockt lager torv och löv. Men ingen tycks ha överlevt, bambun är helt torr och det finns inga nya skott nertill, gräsen tycks det inte heller finnas ngt liv i och inga skott. Har alla gått hädan, eller har inte gräsen börjat gro för er heller än? Bor i zon 1 och det mesta andra jag planterade har börjat röra på sig, klematis etc etc.
          unsure.gif
          ???


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 18-05-2003, 22:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Bambun tycker jag borde ha börjat visa skott nu i zon 1. Gräsen kan dock ta god tid på sig innan de dyker upp de brukar ta mycket god tid på sig.

          Det kan ju eventuellt ha blivit för blött med täckning med torv + löv för gräsen, själv täcker jag inte gräsen ett dugg här i zon 2 och det brukar gå bra ändå. Man kan dock också lyckas ta död på gräs ifall man klipper ner dem på hösten, kommer det in vatten i rören som bildas ruttnar lätt plantan. Låter man allt sitta kvar under vintern så skyddar det plantan bra, de gamla grässtråna kan sedan klippas bort på våren.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-10-2025, 01:15
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon