Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur vill min nyinköpta vinranka stå?
          Victoria
          Inlägg 17-10-2005, 18:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 270
          Medlem sedan:
          15-10-2003
          Medlem nr: 2 446



          Hej,

          Jag har idag köpt en vinranka på rea. Jag har väl inte allt för stora förhoppningar, men det kunde väl vara kul om man iaf FÖRSÖKTE få den överleva vintern för att så småningom "klä" taket på vår altan.

          Hur ska jag bära mig åt för att ge dem de bästa förutsättningarna? Ska jag kanske låta bli att plantera ner den alls så här sent? Hur övervintrar jag den isf? Ljust, mörkt, temperatur, vattning etc.....?

          Min plan för denna vinranka är att den får stå i sydvästläge invid hus/altanväggen och att därifrån dra in en gren in på den inglasade altanen där den då får växa. frågan är som sagt om jag skal plantera ner den nu eller vänta. Bor i småland i TYP zon 5, tror det är lägre än zon 5 på vår solsida.

          Tips och råd tas tacksamt emot. Druvan heter något i stil med Dr Schmisjalkuf.....? smile.gif Nått tyskt iaf laugh.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Carex
          Inlägg 17-10-2005, 21:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 189
          Medlem sedan:
          12-07-2005
          Medlem nr: 6 174



          Hm, om du har tillgång till svalt ljust ställe skulle jag rekommendera det. Kanske en omplantering också till en något större kruka, man vet ju aldrig hur jorden är och hur rotsystemet ser ut, försök att störa det så lite som möjligt. Annars kan du ta upp jordklumpen ur krukan och bara försöka bedöma om omplantering är nödvändig eller ej. Sätt ut den sedan till våren när risken för frost är över.


          --------------------
          Zon II Stockholm. Min blogg om passionen till odlandet Green Thumbs
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 15:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon