Jag gissar att det är amerikansk hagtorn du har och beskärningstid runt Stockholm skulle jag säga är runt mars med tanke på att det hellst inte ska bli kallare än -10 den närmsta veckan efter beskärningen. Och förhoppningsvis kan man hitta en trevlig och solig marsdag att beskära på, då är det ju bara trevligt att vara utomhus.
Nya beskärningsboken är en bra bok men de som skrivit den bor i Skåne så man får tänka på att de har lite annat klimat där brukar det ju inte bli så enormt kallt på vintern (även om det brukar kännas riktigt kallt, blåsigt och ruggigt när man är där på vintern).
Amerikansk hagtorn kan vara lite svårare att få snygg när man ska föryngra den, det kan hända att man får en massa vattenskott som inte blir så snygga.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|