Medlem
Antal inlägg: 45
Medlem sedan: 24-11-2005
Medlem nr: 6 794
Jag har en Brudorkidé som förmodligen torkat ut lite. Har vattnat den och bladen återfick då långsamt sin spänst. För att behålla fukten lite mera så har jag lagt på vanlig grön gräsmossa och undrar nu om jag ska behålla den eller inte? Vad jag kan se så verkar växten inte ha tagit skada än och fukten behålls bättre, men jag tänker mera på vad som kan hända på lång sikt. Jag vill självklart inte lägga grogrunden för ohyra eller mögel!
Finns det någon mer än jag som har provat detta/något liknande, eller har något bra tips för att få orkidéer att trivas i lägenhet?
Medlem
Antal inlägg: 6 646
Medlem sedan: 01-04-2004
Medlem nr: 3 128
Jag skulle nog byta ut mossan till vitmossa inte för att grönmossan är farlig, men vitmossa är oslagbart i fukthållningssynpunkt, dessutom stimulerar den rottillväxten. krister