Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Katterna bara bråkar, Vad gör man?
          Eva Swahn
          Inlägg 23-11-2002, 12:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 752
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 300



          Jag har tagit på mig att passa en liten kattfröken på 4 år. Hennes husse är ute och seglar "jorden runt" och är tillbaka först till midsommar.

          Men detta tycker min tuffe Hugo är ett riktigt dumt hittepå. Hugo är lite yngre, mycket större och tydligen en riktig ensamvarg. Han hävdar nu sitt revir till den milda grad att han nattetid vill sova i positionen: liggande som en skjuten hare över SIN mattes ansikte. Tidigare var han cool och självständig och rörde sig värdigt i sitt eget grevskap - men nu! Han vaktar ALLT. Det arma lilla kattskrället som jag passar får inte röra sig någonstans, varken ute eller inne.

          Hugo nonchalerade de första dagarna lilla Mixie men nu blir det bara värre och värre. Han tar varje chans att bråka med henne. Och hunden fattar ingenting, är vanligtvis snäll mot andra medborgare, men lockas med i denna mobbning. Hon kan stå och hoppa jämfota och skälla och tar varje chans att jaga liten katt.

          Nu måste jag fråga andra erfarna kattvänner: hur gör jag när katterna bara bråkar? Ska jag lägga mig i? Kommer det att fortsätta? Finns det risk att nån ger sig av? Kan de slåss så att de skadar varandra?

          Båda är kastrerade. Båda är vana att vara ute. Just nu löser jag det med att ha katterna i olika rum, eller en får vara ute, en inne.


          --------------------
          Eva i zon I
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          yla
          Inlägg 25-11-2002, 22:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 649
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 208



          Nilsson min katt,honom brukar jag skjuta med vattensprutan
          han tycker mest att det är kul men fattar vinken att
          tillexempel om jag skjuter honom tidigt på morgonen eftersom jag vill sova o han vill jama ,,,,,så får jag sova ett tag till

          men ibland vill han bara att jag ska spruta vatten så att han får dricka vatten ur vattensprutan,då ska jag spruta försiktigt så att han kan slicka i sej vattnet,,,,ibland tycker han att han inte får tillräckligt med uppmärksamhet så river han i tavlor prydnadsaker ,mina papper o dylikt

          då sprutar jag på honom med vattenflaskan o han springer som en galning o så hittar han på nya bus så att jag ska spruta på honom igen eftersom han tycker att det är kul
          så jaa jag vetesjutton men sprayflaska kan va bra till mycket ,,både skoj o annat wub.gif rolleyes.gif tongue.gif


          --------------------
          lev idag imorrn kan de vara försent
          min hemsida
          yla oldwolfie
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 06:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon