Medlem
Antal inlägg: 8
Medlem sedan: 12-10-2005
Medlem nr: 6 670
Jag tänkte plantera en en rosenrabatt till sommaren. Jag har redan nu i höst börjat gräva gropar för den och fyllt med jord. För att inte det skall bli för mycket ogräsrensande kring den tänkte jag lägga på ett lager (blöta) löv runt plantorna. Ovanpå dessa, tidningar och sen till sist täckbark. Detta borde vara en billig och bra metod.
Är det någon som har synpunkter eller något annat bra förslag?
För min del är det något av ett standardfenomen, detta, jag drömmer om hur det skall se ut. jag ger mig ikast med ide´erna, efter att jag fått fädigt och tiden börjar gå märker jag att jag inte kan möta upp med skötseln för att det kräver ständig tillsyn och ogräsrensning. Jag tröttnar och projektet blev dyrt och en halvmesyr. Hjälp mig någon.
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
mellanrummen ? Jo det räcker ett tag med tidning o bark,sen får du upprepa det .Lite kogödsel i toppen på groparna skadar inte i vår , när du planterat , den komposterade typen på påse, är bra Vilken zon bor du i ?-så blir rostipsen lättare att ge