Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > HAHA...nu är den borta!, Min krånglande kindtand
          Magdis
          Inlägg 21-12-2005, 16:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          Efter mycket grubblande och tänkande hit och dit hur jag skulle göra med rotfyllning/utdragning så blev jag idag tvungen att få en akuttid hos tandläkaren igen. Jag hade tid först den 12 januari och tanden med den tillfälliga fyllningen som jag fick på förra akutbesöket hade börjat värka nåt fruktansvärt igen. Att tugga med den sidan av munnen har varit otänkbart ganska länge. Jag sa till tandläkaren att jag ville bli av med tanden och han höll med om att det kunde vara det bästa. En rotbehandling så långt bak i munnen var krånglig och risken finns att man får ont i tanden sen iallafall. Jag har känt på mig att denna tand inte kommer att sluta jävlas med mig förrän den är ute ur munnen!

          Jag blev bedövad ända ner i halsen kändes det som och sen åkte tången fram! Det knakade och knastrade rätt ordentligt och tanden ville inte ge sig i första taget, men till slut så! Jag fick med mig tanden hem som en trofé! biggrin.gif Jag funderade på att lägga ut bild på den här men det kanske är lite väl äckligt! tongue.gif

          Sen gick jag runt i julruschen i 1½ timma och lät som att jag fått slaganfall...en del såg lite undrande ut. En ganska rejäl krater är det efter tanden förstås men tandläkaren trodde att visdomstanden bakom som inte haft plats att komma upp ordentligt förut, skulle fylla ut lite av gapet.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 22-12-2005, 06:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Det var en fin tand, Magdis!
          Jag har också mina kvar, jag är ju en "hamster" som sparar på allt.
          Alltså, visdomständerna. I en låda. (ingen tand-fé än, men vem vet, vem vet?) Tillsammans med ett kranium av en katt, ett rådjur och en hackspett.
          Kraniumet av grisen har jag i bokhyllan, den är så läcker med sitt skotthål i pannan, och fårkraniet har jag visst i trädgården som prydnad. Nä stopp, tänder var det.


          När jag drog ut mina visdomständer (inte alla direkt på en gång, men ändå) så skickade jag ett tack-kort efteråt, till den tandläkare som lyckades få bukt med min tandläkarskräck (via hypnos)!
          Då var jag tacksam vill jag lova.
          (och det var ingen otäck upplevelse)


          Stackars annama! Fy vad hemskt, det du berättar!! Jag skulle ha dött.

          men det här
          CITAT
          Jag har ingen anledning att skratta sååå stooort att jag visar den gluggen.
          fick mig att skratta sååå stort ohmy.gif biggrin.gif


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 08:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon