Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Häcken eller jag, Syrénen motstår allt och växer vidare
          ordsnoken
          Inlägg 02-06-2003, 18:14
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          02-06-2003
          Medlem nr: 1 586



          Hjälp!
          Jag måste ha bort en buske som vägrar att dö.
          Det är en gigantisk gammal syrén på torpet. Det handlar i markyta om cirka tio kvadratmeter, runt hela ena kortsidan, i mycket stenig och besvärlig mark.
          Hela härligheten har vuxit i princip ohämmat i hundra år - bland annat in under grunden i huset, där pigga skott nu tittar ut.
          Det är sorgligt att ha ihjäl den, men nu måste den bort. Dra eller rycka bort den går inte, eftersom stora delar av rotsystemet är rejält inkilat i och under grunden - och kåken vill jag ha kvar.
          En stor grävskopa går inte att få fram alls och en liten nätt grävare är ungefär som en tandpetare i sammanhanget.
          Rötterna måste inte försvinna, men busken måste sluta växa.
          Dö med andra ord.
          Förra hösten lessnade jag och motorsågade jag ner alltihopa längs med marken, i hopp om att den skulle självdö av chocken.
          Nu växer den som aldrig förr. Hundratals och åter hundratals skott skjuter i höjden med osannolik fart och jättebusken är hur vital som helst.
          Efter diverse rundringningar och viss vånda har jag jag gett den en rejäl dos Roundup, "i växtperioden" som det står på flaskan, men det verkar inte bita nämnvärt.
          Det sprutar upp nya klargröna friska skott.
          Har någon en dunderkur? Busken är som Povel Ramels kokosnöt, den motstår allt.
          Ann i växtzon 4. wacko.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Micke
          Inlägg 04-06-2003, 22:38
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 505
          Medlem sedan:
          11-04-2003
          Medlem nr: 1 111



          Borde nog fungera i princip men det tar betydligt längre tid för buskar än för ogräs. Använde Roundup-konkurrenten Rambo på en del av en hagtornshäck jag ville ha bort ifjol och den såg trots allt rätt levande ut på hösten. Nu på våren såg den äntligen heldöd ut, men när jag igår grävde ner mig för att såga av stammarna vid rothalsen fanns det fortfarande tecken på liv i dem. Gav för säkerhets skull stumparna en dos till.

          För en syren vars rotverk täcker 10 kvadrat kan det därför krävas upprepade behandlingar under ett par säsonger innan man - eventuellt - lyckas ta livet av den.

          Micke


          --------------------
          Får man bara ändan ur vagnen, behöver man inte ta sig i kragen.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 10:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon