Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > odla orkidéer, vill lära mig odla orkidéer..
          Eekan
          Inlägg 07-01-2006, 12:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          07-01-2006
          Medlem nr: 6 911



          Hej!

          Jag är jätte intresserad av orkiéer, men jag är arbetslös och har inte råd att köpa
          några själv. Dessutom så skulle det vara super kul att prova odla egna. Någon som vet hur man går till väga, om det är jätte svårt..?! Tycker om utmaningar biggrin.gif
          tips på något annat spännande man kan odla hemma? något som är lättare kanske?

          Mvh

          /Anna
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Agge
          Inlägg 08-01-2006, 12:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          08-01-2006
          Medlem nr: 6 917



          Rent generellt så är orkidéer lite svårare att dra upp på egen hand jämfört med våra vanligare krukväxter, som t ex Saint Paula som ju närmast är omöjliga att misslyckas med. De förökningar jag har lyckats bäst med är planteringar av s k Keikis, alltså orkidébebisar som växt ut från moderplantans stängel. Detta sker mer eller mindre ofta från t ex Phalaenopsis som ju är en av de mest vanliga arterna i handeln.

          Sådana orkidéer som har bulber, alltså typ växtknölar nedtill, som bladen växer ut från kan man ju dela när krukan har blivit fylld av dem. De brukar dock vara känsliga med sina rötter, så man får vara försiktig på handen är min erfarenhet. Sedan kan man naturligtvis köpa orkidébebisar från odlingar i t ex Thailand. Det gjorde jag när jag besökte Thailand för några år sedan, men man kan även beställa dem via internet och få dem skickade.

          Jag vet inte vart du bor, men vill du fynda orkidéer kan du köpa överblommade exemplar både på Orkidéhuset i Stockholm alt på Åsby utanför Hallstahammar om du skulle ha vägarna förbi. Sköter du plantorna väl är de åter i blom, till bråkdelen av kostnaden mot om du hade köpt dem blommande i affären.

          Lycka till!


          --------------------
          Zon 2 vid Roslagskusten
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 15:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon