Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tujorna i julgrupperna och Idegran
          Katti med torpet
          Inlägg 28-12-2005, 20:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          Tujor föresten, blandar alltid ihop Tujor och Cypresser, vilket är det i julgrupperna?
          Nåväl, har efter tips från er planterat ut ett par och de har överlevt åtminstonde en vinter. Har dock förstått att det finns lite olika sorter med varierande härdighet. Men de som är härdiga, har ni någon aning om hur höga de kan tänkas bli. Blev nämligen akut sugen på uppstammning och liknande efter att ha sett Haneles bilder på Topiary i en länk här nedan. wub.gif

          Ang Idegran, är det någon som känner till vilka sorter som klarar zon 3 (inte skyddat). Eller kan ni tipsa om vart man skall vända sig för att få bra info om olika Idegranssorter? Är som vanligt ute efter något som lämpar sig för formklippning, har förstått att växtsättet kan skilja endel mellan olika Idegransorter.


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Big Gardener
          Inlägg 09-01-2006, 09:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 124
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 943



          På en välsorterad plantskola/gardencenter kan du beställa/fråga efter häckplantor av T. baccata och säg gärna frösådda för att vara på säkra sidan. Jag tror förstås inte det är många, om någon, som förökar T. baccata med sticklingar. Tyvärr har vissa gardencenter inte riktigt koll på vad de säljer, så därför kan det vara idé att förtydliga att det är vanlig Taxus baccata du ska ha. Står det något artepitet efter namnet, t.ex. 'Fastigiata', 'Hilli', 'Hicksii' eller något annat så ska du inte köpa det.

          Generellt så är fröförkning den allra billigaste metoden att föröka de vanligaste växter med. Ibland kan man ta en specifik frökälla, t.ex. från ett begränsat område där man vet att träden har önskvärda egenskaper och spridningen inte är så stor. Men fröförökning innebär alltid en risk för genetisk och utseendemässig spridning. Har du en häck vill du inte att en planta ska tappa bladen i september medan alla andra gör det i november. Det är därför man har sorter som selekterats för sina speciella egenskaper och ofta ges dessa ett namn för att hålla reda på just den klonen. Dessa förökas med sticklingar, avläggare, ympning, mikroförökning m.m. För svenska förhållanden finns e-plantor som är selekterade för sin anpassning till svenskt klimat, är enhetliga till utseendet och friska. Dessutom finns speciella frökällor som också ger bra enhetlighet hos plantor t.ex. Carpinus betulus fk Stenshuvud E som är både svensk frökälla och E-planta.

          Om du tittar i en plantskolekatalog eller läser sortimentslista kan du se att det står t.ex. 1/2 eller 2/1 efter plantan. Den första siffran betyder att den är fröförökad och siffran anger det antal år den stått innan den blev omplanterad. En 1/2-planta har således drivits upp från frö första året, därefter skolats om (omplanterats) och drivits i två år.

          En sticklingsförökad planta står som 0/1/2 där nollan i början anger att växten är sticklingsförökad.


          --------------------
          Birger Ekenstierna - Hortonom
          Trädgårdscoach.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 07:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon