CGB har redan gett dig det bästa svaret, Silverbuske, Elaeagnus angustifolia eller Elaeagnus commutata. Annars är bergtall, Pinus mugo, fullt möjligt. Någon silvrig variant känner jag inte till men det kan finnas. Pinus parvifolia 'Glauca', Silvertall, kanske skulle kunna fungera, men jag vet inte hur den blir i blåsiga lägen. Skulle kanske vara värt att testa med ett exemplar för att se hur den klarar sig.
Havtorn är också ett bra förslag. Andra mindre och större buskar som skulle kunna fungera är rönnspirea, Sorbaria sorbifolia, Getapel, Rhamnus cathartica eller Brakved, Frangula alnus.
Silverpäron, Pyrus salicifolia 'Pendula' vill jag inte rekommendera för blåsiga lägen. Hur fint trädet än är passar det inte för utsatta, blåsiga och salta lägen. Silverpäron bör han en skyddad och varm plats med mycket sol och väldränerad jord.
--------------------
|