Lady G, Tycker du har all anledning till att vara skeptisk till den där beskärningsbeskrivingen! Kan inte tro att dom där stumparna kommer att ta sig!
Min erfarenhet av pelargon är att man måste alltid ha minst ett friskt blad nedanför beskärningsstället på varje gren. Har man inte det dör hela grenen. Har faktiskt tagit död på ett par pelargoner genom att beskära så hårt att det inte fanns några blad kvar. Saven orkar inte stiga.
Jag brukar också beskära det mesta på hösten, och sedan bara snygga till på våren. Anledningen är att vårbeskärningen tar bort dom små blomsterknopparna och man försenar blomningen med åtskilliga veckor. Jag brukar ta fram mina framåt maj. (Gör man det nu är det kanske en annan sak...)
--------------------
Hellre planering än plantering
|