Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad gör jag nu?
          Ingela_67
          Inlägg 07-02-2006, 13:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 185
          Medlem sedan:
          26-02-2004
          Medlem nr: 2 888



          Hej,
          Har sått pensér och de har grott fint...ställde lådan på fönsterbrädan och det tog inte ens en vecka så tittade de första upp biggrin.gif Men ska jag flytta dem under lysrör nu på en gång eller ska jag vänta tills de första "riktiga"(har glömt vad de kallas) bladen har kommit?

          Har ett annat problem som ni kanske kan hjälpa mig med..har planerat att ha mina sticklingar i ett rum som inte används speciellt mkt..jo, jag trimmar mina vovvar där men annars står det tomt. Har ingen värme påslaget annat än när jag är där inne..så det hålls ganska svalt normalt sett. Men till saken hör att jag hängt upp en Willab Armatur med högtrycksnatriumlampa Agro 400 W, 55000 lumen och när jag tänder den inne i rummet så efter ett par timmar så är det en temperatur på +25 sad.gif Vilket ju inte alls är bra för sådderna som ska ha ganska svalt. Hur gör jag för att hålla temperaturen nere? Ska jag öppna fönstret på glänt eller?

          // Ingela.


          --------------------
          " För en myra är daggen som en översvämning."
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kerstin z5-6
          Inlägg 07-02-2006, 17:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Giv icket upp smile.gif

          Du får ta de fördelar som Hps lampan medför -bra o mycket ljus -detta innebär att du faktiskt kan ha det varmare - det du får vara extra observant på är ohyreangrepp -de kommer lätt i värme .Står plantorna ite i direkt drag kan du även öpnna fönstret -och def något senare i vår.
          När de vuxit på sig kan en fläkt naturligvis utan värme ,men riktad mot plantorna ett par tim per dygn -ge dem lite extra träning inför utevistelse o växthus
          Jag börjar i mitt nya i början av mars -men det har special glas-imitt gamla lilla ,satte jag igång i slutet mars -till dess går det säkert bra för dina plantor
          Lycka till
          K


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-09-2025, 01:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon