Tack Åsa, alltid intressant att läsa av dig, "riktig kunskap" och inte bara "skrivbordserfarenheter" som en annan har. Fast det är alltid kul att får bekräfat att det jag läser och tänker verkar stämma med verkligheten.
Jag hittade iallfall en bra artikel på ämnet att locka nyttoinsekter. Den är på "amerikanska" så jag orkar inte översätta alla plant- och insektsnamn och lägga ut här men om ni orkar läsa så finns artikeln här :
Protect your Garden with Beneficial BugsHuvudregeln verkar vara en så stor mångfald som möjligt, av blommor och insekter och det låter som en logisk slutsats. När en planta blir angripen av skadegörare sänder de tydligen ut kemiska signaler via olika hormoner som då lockar till sig nytto-/rovinsekterna. Förutsatt att dom redan finns i närheten då såklart ... min tanke i förra inlägget var inte helt galen ändå.
Artikeln bekräftar också det Åsa säger om att släppa ut små rovdjur i trädgården, det funkar bara i en kontrollerad miljö, ett växthus t.ex.