frön är inte olagligt sålänge det inte är utrotningshotade arter eller svåra ogräs mm.
CITAT
Om jag hittar något skoj så ska jag ta lite åt dig också
tack
CITAT
Regler för privatpersoner
Som privatperson är det många växter Du får föra in i eller ut ur Sverige utan speciella tillstånd. Andra växter kräver tillstånd eller intyg, medan ett fåtal är helt förbjudna att transportera. Liknande regler finns för djur och andra organismer som kan orsaka allvarlig skada på växter. Dessutom finns restriktioner när det gäller transport av jord och andra odlingsmedier av organiskt ursprung.
Syftet med dessa regler är att förhindra att allvarliga växtskadegörare sprids till nya områden och etablerar sig där med stor ekonomisk skada som följd.
Förutom växtskyddsaspekten finns regler om artskydd. De ska fungera som ett skydd så att handel och bortförsel inte påverkar möjligheten för utrotningshotade arter att överleva. Även här är det vissa arter som det är helt förbjudet att föra med sig, medan det för andra arter krävs tillstånd.
från jordbeuksverket..
mvh zazu