Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dahila - fråga om frön från Dahlior, Storblommiga namngivna som frö?
          Andreas1974
          Inlägg 26-02-2006, 19:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 69
          Medlem sedan:
          12-05-2004
          Medlem nr: 3 594



          Jag får lägga ut mig lite för att förklara min fråga tror jag:

          Det finns massor av namngivna vackra och storblommiga Dahliasorter i handeln, att köpa som knölar (nedan kallade köpeknölar).

          Som frön finns det kanske ett tiotal att köpa (vad jag har kunnat hitta), av vilka de flesta ger enkla mindre blommor. De är dessutom mycket variationsrika i sina färger.

          Varför finns inte de storblommiga namngivna "köpeknölarna" som frön, eller gör de det? (Jag hittar en eller möjligen två med lite större blommor på Impecta).
          Eller är det samma (för mig svårförståeliga) historia som med äpplen, att det inte blir samma sort om man sår dess frön?
          Har någon av er testat att så frön från någon "fin köpeknöl"?

          Anledning till mina undringar: Jag trivs bättre med att själv dra upp från frö, så att jag har varit med från början. Jag sådde en sort, Antique Parade, som beskrevs som oförädlad, förra året, så dess knölar ligger frostfritt i jordkällaren och väntar nu :-)

          M.v.h. Andreas
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Andreas1974
          Inlägg 27-02-2006, 20:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 69
          Medlem sedan:
          12-05-2004
          Medlem nr: 3 594



          Ah, så roligt! Jag ska samla in frön från dem jag sår nu, i höst - känns märkligt att prata om det innan våren kommit... men i alla fall! (Bara de hinner blomma och ge frön vill säga).

          Kan undra om man behöver veta ursprung, d.v.s att föräldrarna är namngivna, för att själv få namnge en sort, eller vilka kriterierna är?

          Angående framtagning av nya sorter börjar jag fundera på om det är som man gör med djur, att man (om man vill ha en jättestor blomma) ser ut två storblommiga och pollinerar dem med varandra, och hoppas på att avkomman ärver just dessa egenskaper och att det dessutom förstärker effekten av storblommighet.
          För "proffsen" kan väl knappast låta slumpen råda ensam? Någon som vet?

          Länken som "Eva 33c" tipsade här tidigare om ledde till en sida som är just Marie i Tierps egen (http://www.dahlia.se/). Tack för tipset förresten, Eva!

          Andreas

          Tillägg: Nu svarar jag mig själv litet, efter att varit inne på en tysk Dahlia-webbsida: http://www.dahliengarten-hamburg.de/Alles/zuchta.html
          I den mån jag förstår tyskan, verkar det som att 95% av presumtiva nya sorter faller bort vid närmare granskning p.g.a. dåliga egenskaper. De har ett slags råd som granskar egenskaperna hos de nya sorter som anmäls. Tyskar och fransmän ska enligt uppgift vara stora på Dahlior i Europa. Kanske kan man hitta någon europeisk 1800-talssort, eller mycket tidigt 1900-tal... (för det är jag också ute efter). Jag letar vidare!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 05:47
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon