Nu ställde jag den här frågan: Kan vi se början på lite mer kontroll över katterna? Jag misstänkte dock att det vanliga gnabbet för och emot frispringande katter skulle blossa upp, men det har ju varit ganska lugnt än så länge.
ALLA katter jagar fåglar om dom kommer åt, även om en del är för feta och lata för att ens orka, men det var inte riktigt det saken gällde. Det är dock en positiv följd av ett frigångsförbud.
Att påstå att det är djurplågeri att hålla katterna inomhus tycker jag är en våldsam överdrift. Kanske lite obekvämt men inget att jama över, det finns exempel på utekatter som frivilligt blivit innekatter. Dom vänjer sig, vi låser ju in människor på flera år i små celler.
Beträffande våra vilda djur så har vi bara ett, lodjuret, och där är nog risken för smitta liten. Framför allt mellan djuren för dom är enstöringar. Tam/vildkatterna är lite mer sällskapliga och kan dessutom föra med sig smitta in till människor som gärna kelar med katterna. Övriga inhemska djur betraktas nog inte som presumtiva virusoffer.
Någon undrade vad man skall gör med vildkatter OM det blir restriktioner. Den enda lösningen är väl avskjutning efter att alla tamdjur fått utegångsförbud.