Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nyympat äppelträd..., ...vad gör man nu?
          Anders zon III
          Inlägg 29-06-2003, 18:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 305
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 15



          Ympade för första gången i våras och de har faktiskt klarat sig hittills med nya friska skott. Det hade jag verkligen inte vågat tro. Är väldigt glad över det eftersom det var ympar jag tog från ett nyupptäckt självsått träd som har extremt stora, saftiga OCH aromatiska äpplen. Grundträdet är också självsått men med små sura frukter.

          Vad jag ännu inte vet är om man ska göra nåt speciellt nu - ta bort vattenskott från grundstammen som kanske tar kraft från ymparna? Beskära de nya skotten från ymparna, de blir långa och kan kanske göra att den nya sammanväxta ytan brister? Något annat?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 29-06-2003, 19:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Om du har ympat på grundstam måste du ta bort alla skott som kommer från grundstammen annars kan spöna få för sig att abortera ymparna. Annars så ska du just inte göra något i år mer än att sätta en pinne i ettårsspöet så att skottet blir rakt + vattna och liknande ifall det behövs. Sätt dit gnagskydd och liknande ifall det brukar behövas i ditt område. Se till så inget växer fast i spöet, uppbindningar mm.


          Sent i vårvinter då den värsta kylan är över toppa spöet vid önskad höjd så kommer det att grena sig fint.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 23:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon