Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kompost, Lägenhet
          Angeleyetears
          Inlägg 15-03-2006, 01:00
          Länk hit: #1


          Gäster






          Hej,

          Jag bor i en lägenhet med uteplats på nedreplan.
          Jag skulle gärna vilja börja med en kompost, men jag är rädd vad grannarna ska säga. Hemma hos mina föräldrar har en kompost, men den står lång ifrån huset. Kommer det lukta mycket när förmultningen startar? Ska man lägga i gamla grönsaker och frukter i komposten i "stan" eller bara ogräs? Kommer det kanske smala på sig ex råttor eller möss?

          //Angel.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Susanne i Linköp...
          Inlägg 15-03-2006, 12:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 048
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 61



          Placera gärna komposten så att nyfikna grannar kan komma åt att lukta på den. För ett par år sedan bodde jag precis som du i en lägenhet med uteplats och hade en liten kompostlåda i ett hörn.

          En dag kändes det en hemsk stank. Värre blev det för varje dag. Lyckligtvis hade jag grannar som vågade prata med folk istället för att bara prata skit om andra med varann, så när en granne klagade på mig för att komposten luktade illa kunde jag direkt tala om att den där lukten, den kom nog från ett dött djur i någon rabatt någonstans (senare spårade jag lukten till en skräphög under en grannes balkong, jag gissar på en död katt eller igelkott).

          Kommer grannarna åt att lukta i komposten kan de själva direkt känna att det inte är kompostens fel.


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag.
          Kinesiskt ordspråk
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 19:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon