Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad ska man köpa för fröer?, Tomat, gurka, blomkål, paprika, melon
          svalan90
          Inlägg 05-03-2006, 10:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 14
          Medlem sedan:
          04-04-2005
          Medlem nr: 5 313



          Undrar vad ni har för förslag på, tomat, gurka, blomkål, melon och paprika. Vilka är de godasta sorterna (som funkar i växthus) ?

          Var jätte missnöjd med gurkorna förra året, sura och tjockskaliga
          (Cucumis sativus L)

          Försökte mig på att odla vatten melon (SSugar babe) de kom upp i en rasande fart tills de var ca 1 dm, sen stanna de och stjälken knäcktes, testade att vattnade lite, vattna mycket, olika mycket ljus och i olika sortes jord men lika dant med varenda planta.

          Tomaterna var inte heller någon htt (Money maker)

          Och så var det blomkålen med, jag exprimenterade lika mycket med den som med melonerna, men den ville aldrig växa up (idol) eller (Bracia Oleracea) Den som skulle vara lättodlad.

          Så har i några tips på sorter som ni vet är relativt lättodlade och smakar bra så är jag tacksam för tips.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ophelia
          Inlägg 15-03-2006, 19:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Har en del favvosar gällande tomater. Green Grape är jättegod, likaså Garderner´s Delight. Tycker även att Tigerella och Stiped German är goda. Själv odlar jag Garderner´s Delight, Striped German (bifftomat), Moneymaker, Yellow Pear, Green Grape och Tigerella.

          I paprikaväg så väljer jag gärna sweet chilis. Där gillar jag definitivt Corno di Torro och Red Marconi. Goda att grilla samt att ha i sallader.

          En favoritgurka hos mina vänner som brukar ta del av mina uppdrivna plantor är Sweet Success. Den blev mäkta populär för sin goda smak. Athene är oxå en som är bra. När det gäller druvgurka så är Pioneer en av mammas favoriter gällande smak vid inläggningar och stabilitet. Varken Sweet Success eller Pioneer behövs odlas i växthus.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 18:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon