I boken växtskydd i trädgården finns bra beskrivning:
"Svängningar i temperatur och luftfuktighet kan orsaka sprickor på tomatfrukterna t.ex om en period av långsam tillväxt följs av gynnsammare förhållanden med snabbare tillväxt"
Många problem som dyker upp på tomat i växthus beror på för stora svängningar i temperaturen mellan dag och natt. Tomater tycker om värme och lite torrare luft + jämn vattning (varken för mycket eller för lite). Är du osäker tryck ner handen i jorden så att du känner efter hurpass fuktigt det är längre ner där rötterna är. Jag trodde mina tomater behövde vattnas i går för ytan såg torr ut men det var ganska blött längre ner.
Även när det gäller gurkan kan det vara klimatsvängningar som gör att de inte verkar må så bra. Även höga temperaturer kan spela in, vissa grönsakssorter som vi odlar har pollen som inte tål alltför höga temperaturer och dåligt pollen brukar innebära dålig befruktning.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|